fotelove – czyli renowacja fotela krok po kroku

Renowacja 30-stu foteli hotelowych? Nam nie straszna!
Ostatnio dostaliśmy zlecenie na odnowienie kilkudziesięciu foteli. Pełni entuzjazmu zabraliśmy się do (jak się  później okazało – bardzo mozolnej, ale też i wdzięcznej) pracy

Na podstawie jednego z foteli chcemy zobrazować Wam w kilku krokach jak przebiega u nas proces renowacji.


fotel

  Fotele dostały przez lata w kość, były silnie eksploatowane w warunkach hotelowych, co widać szczególnie na wytartych podłokietnikach. Niektóre z nich wybyły tak „wysiedziane”, że nie obeszło się bez rozbijania i powtórnego klejenia. Tapicerka również na skraju wytrzymałości, ale nie ma się co dziwić – swoje pewnie przeszła W pierwszej kolejności pozbyliśmy się więc jej sprytnie, żeby zrobić sobie jak najlepsze  dojście do elementów drewnianych.


  fotel-czyszczenie

  Dobra maszyna + papier 120 + zahartowane dłonie = dobre ćwiczenie na cierpliwość To chyba najbardziej czasochłonny etap, ale też jeden z najważniejszych, bo dzięki temu jak przygotujemy drewno pod bejcę/lakier/olej/wosk – taki uzyskamy efekt końcowy. Warto też, po usunięciu warstw starych powłok, potraktować drewno papierem o granulacji 150 , żeby pozbyć się niechcianych rys i kółek od szlifierki.


 bejcowanie

  A ubytki? Mamy na to sposób!  W naszej pracy niezbędnikiem warsztatowym jest szpachla do drewna. My używamy akrylowych z pyłem drzewnym – dobrze chłoną bejcę, ale niestety długo schną  – dlatego używamy ich tylko do drobnych niedoskonałości. Po takim przygotowaniu stelaża przychodzi czas na bejcowanie. Pamiętajcie trzy zasady!: 1 odpylona powierzchnia, 2 czysty pędzel, 3 bejca nitro.


 

IMG_2043

Całość wrzucamy w tzw. podkład, czyli lakier podkładowy, który zabezpiecza nam drewno, chroni kolor i stanowi bazę pod lakier nawierzchniowy. Podkład ten po wyschnięciu matujemy papierem 400 i malujemy po raz kolejny już nawierzchniowym. Po co ten cały lakierowy rytuał? Właśnie po to, żeby nasze meble mogły przetrwać w niezmienionej formie jeszcze wiele, wiele lat Wiemy, że nie każdy z Was ma lakiernię, więc proponujemy w zamian używać lakierów szybkoschnących akrylowych dostępnych w marketach. Ważne! – Każdą warstwę lakieru zawsze matujemy!


 

tapicerka

Ostatni etap – tapicerka. Wymiana gąbek, wypełnienie wgnieceń, obszycie nowym materiałem i ozdobnym sznurem. Uwagi? Uważamy na piękny, nowy stelaż, żeby w ferworze walki nic nam się nie obiło, nie odgniotło i nie odprysło. Nie mnóżmy sobie roboty.


 

IMG_2225

I to by było na tyle Kochani! Piękne foteliki już zdobią wnętrza Pałacu w Bielawie.


  3 comments for “fotelove – czyli renowacja fotela krok po kroku

  1. Joanna
    24/07/2017 at 18:41

    Bardzo ciekawy blog. Mam piękną (w formie) drewnianą biblioteczkę. Zgrabną, niewysoką, długą i oszkloną. Bardzo dobrze się rozkłada (sprytna konstrukcja). Nie mam pojęcia czy na niej jest jakiś fornir, czy nie. Chciałabym ją pomalować, ale chcę osiągnąć efekt lakierowanego drewna w kolorze. Kiedyś widziałam taki efekt i meble wyglądały jak kamienne (wypolerowany kamień) – akurat były w kolorze ecru. Czy da się taki efekt osiągnąć, czy zawsze i na każdego rodzaju meblach (z fornirem i bez), czy trzeba zerwać fornir jeśli jest? Osobiście nie znoszę tzw. shabby schic. Wolę elegancję i szyk, bez shabby…

    • 27/07/2017 at 08:00

      Witamy! Efekt jednolitej powierzchni uzyskać można dzięki szpachli natryskowej, podkładom i lakierom np. poliuretanowym 🙂 jest to dość skomplikowany, czasochłonny proces :
      -szlifowanie, uzupełnienie ubytków
      -szpachlowanie natryskowe ( wycieranie mebla ze szpachli, szpachlowanie ręczne)
      -przy tak przygotowanej powierzchni stosujemy podkład, nanoszony natryskowo, który matowimy papierem 600
      -po dokładnym odmuchaniu mebla czas na malowanie natryskowe. My stosujemy lakiery poliuretanowe, ale akryle też są dobre 🙂 (wzornik kolorów wg. palety RAL)

  2. Paula
    01/02/2016 at 21:53

    Piękne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *