Zajmujemy się renowacją wiele lat, ale musiało minąć sporo czasu, aż doszliśmy do pełnej wprawy z fornirowaniem mebli i elementów drewnianych. Wcześniej wspieraliśmy się zaufanym stolarzem – a w zasadzie jego prasą, wykorzystywaliśmy też książkowe porady oraz nowe technologie. Szukaliśmy złotego środka nieustannie i … w końcu się udało !
Przy okazji fornirowania (nadszarpniętego zębem czasu) blatu komody, zdradzimy Wam, jak w warunkach domowych położyć okleinę – oczywiście profesjonalnie i bez kosztownych narzędzi.
Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wyrównać fornirowaną powierzchnię. Na tym etapie w ruch idzie opalarka, szlifierka – w zależności od potrzeby. Ewentualne wgniecenia, dziury najlepiej zaszpachować, aby uzyskać gładziutką powierzchnię.
Naszym niezbędnikiem przy tym zadaniu będą:
- klej do drewna
- wałeczek (najlepiej z gąbki)
- żelazko – nieprzeciętnie ciepłodajne
Na wcześniej przygotowaną powierzchnię naszego blatu nakładamy dokładnie klej. Nie oszczędzajmy! Czekamy aż wyschnie na pieprz i nakładamy warstwę nr 2 . A co! Jeśli nam się spieszy możemy jako katalizatora użyć opalarki
Ta sama procedura obejmuje fornir. My stosujemy zawsze okleinę na flizelinie – jest trwalsza i nie przepuszcza kleju. Smarujemy ją również dwa razy i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Następnie umieszczamy nasz fornir na blacie, po czym zabieramy się za prasowanko. Ważne! – zaczynamy od środka. Przyciskając mocno żelazko kierujemy się ku brzegom – prasując miejsce przy miejscu. Trochę to czasochłonne, ale co czasochłonne nie jest przy tematach renowacyjnych ?
Ostatnim etapem prac jest obróbka zafornirowanego blatu. Do tego potrzebujemy nożyk do tapet, papier – 120 i/lub maszynę. Naddatek okleiny przy brzegach obcinamy, pozostałe nierówności szlifujemy ręcznie papierem, aż do krawędzi blatu. Całość możemy przeszlifować maszyną (120 + 150), lub ręcznie. Ważne! – przy szlifowaniu manualnym należy pamiętać, żeby szlifować wzdłuż usłojenia.
Tak przygotowaną powierzchnię możemy dowolnie bejcować, lakierować, politurować, woskować, olejować.
P.S. W razie pytań – piszcie! – zawsze służymy radą!
Witam,
zrobiłam zgodnie z opisem, pieknie sie fornir przykleił. A an drugi dzień po bejcowaniu bejcą wodną zrobiły sie purchle. PRzyprasowałam żelazkiem. Znowu pieknie wszystko się przykleiło. Zabejcowałam drugi raz i znowu wyszły purchle w innych miejscach. Znowu przyprasowałam żelazkiem. Już nie wyrównały się tak ładnie jak po pierwszym bejcowaniu. Ale powiedzmy, że w miarę gładko. Uznałam, że zalakieruję lakierem akrylowo-poiuretanowym. I tu stała się tragedia! bo po nałożeniu cienkiej warstwy lakieru pojawiły się znowu purchle jeszcze w innych miejscach niż poprzednio. żelazkiem po lakierze nie mogę już prasować, bo papier przywiera do powierzchni. RATUNKUUUU!!!! co teraz zrobić? Bardzo prosze o pomoc !
Proszę do nas jutro przedzwonić, 693422007 , doradzimy, poradzimy 🙂
Witam, fornirowalem fornirem dębowym stary stół na stary fornir kładłem nowy, poprzedni zeszlifowany, ubytki uzupełnione, fornir pięknie się przykleił, po bejcowaniu również bardzo dobrze wszystko wyglądało. Po lakierowaniu lakierem akrylowym niestety w niektórych miejscach wyszły purchle. Poszła dopiero pierwsza warstwa. Moje pytanie to czy mogę próbować wprasować te purchle, czy lepiej naciąć, wpuścić kleju i przydusić czymś ciężkim? Jeśli próbować prasować to czy najpierw matowic ta warstwę lakieru czy od rasu działać żelazkiem?
Witamy. Najlepiej przeprasować bąble żelazkiem pod materiałem. Później zmatowić i pomalować powtórnie. Bąble wychodzą w miejscach źle przyklejonych
Witam. Będę kleił fornir na flizelinie pierwszy raz. Później chce go olejowac,czy jest ryzyko ze olej dostanie się do kleju i odklei się fornir? Olej jest na bazie rozpuszczalnika. Pozdrawiam
Najlepiej pierwszą warstwę oleju zrobić cienką, żeby szybko schła. Nie powinny składniki oleju wejść w reakcję z klejem pod warunkiem, że nie nałożymy go dużo.
Witam.
Chciałam prosić o poradę jak zabrać się do fornirowania blatu kuchennego. Obecny mamy bukowy drewniany, jest kilka brzydkich łączeń, niedoróbek, które w mojej wyobraźni fornir by ładnie ujednolicił. Mam obawy jednak czy takie rozwiązanie się nadaje do kuchni? Jeśli wszystko by sie ładnie przykleiło bez bąbli etc. jakie wykończenie będzie najlepsze dla takiej powierzchni? Najchętniej bym olejowała, ale czy wtedy z czasem od wilgoci nic się nie stanie z fornirem? tak samo przy kuchence, tam znowu bywa wysoka temperatura. A jeśli lakierować to jaki lakier i sposób nakładania lakieru byłby najlepszy? Obecny blat lakierowaliśmy lakierem jachtowym, i pędzlem. Jednak w domu są na to dość słabe warunki bo w powietrzu fruwa mnóstwo kurzu który nam osiadł na lakierowanej nawierzchni:/ Czy macie może doświadczenie w takiej kwestii?:)
Witam a czy taki fornir jestem wstanie położyć na drzwi wejściowe… Tzn w miejscach np. Frezowanych… Czy on się nie lolamie podczas wygnania go… I czy odnawialiscie takie drzw na futrynie.. Pytam bo mam do odnowienia drzw wejściowe do mieszkania a w zasadzie są ciągle użytkowane i średnio je teraz ściągać…
Witamy. W miejscach frezowanych, raczej nie położymy forniru . Chyba,że są to szerokie frezy, od ok 1cm,wtedy tniemy fornir na wymiar i kleimy. Prosimy użyc forniru na flizelinie, jest bardziej elastyczny .
Przykleiłam fornir na fizelinie do blatu kredensu na klej Pattex Uniwersal ale po zabejcowanju cały fornir się skurczył i pofalował …. Po zeskrobaniu kleju i położeniu forniru na fizelinie po raz kolejny, tym razem na klej Rakoll, trochę obawiam się bejcowania…. Czy trzeba odczekać dłużej niż dobę przed bejcowaniem świeżo klejonej powierzchni? Blat to stara płyta stolarska, przedwojenna chyba, lekko pofalowana…..ale fornir przykleił się elegancko….dwie warstwy kleju na obu powierzchniach + prasowanie….Pomocy!
Jeśli po bejcowaniu pojawiły się bąble,to oznacza,że fornir został źle przyklejony a miejsca zwane bąblami są miejscami w których fornir nie złapał się z podłożem. Jeśli bejcujemy np.preparatem wodnym, który długo odparowuje to tym bardziej może nam fornir odchodzić . Najlepiej blat zafornirowac, po kilku godzinach, lub na następny dzień sprawdzić jeszcze raz cały, czy w każdym miejscu jest przyklejony.
P.s. Jeśli nawet po bejcy pojawi się bąbel,to nie trzeba zrywać wszystkiego,tylko włączyć żelazko i w tym miejscu przyprasować 😉 Ważne- smarujemy dwie płaszczyzny klejone wałeczkiem, czekamy aż będą prawie suche i wtedy kleimy. (Wikol)
Pozdrawiamy!
Po nalozeniu 2 warstw kleju na obie powierzchnie czekamy aż wszystko dokładnie wyschnie (np. przez noc) przykładamy na sucho i przyprasowujemy? Czy nakładamy jeszcze bezpośrednio przed połączeniem powierzchni jeszcze jedna warstwę i lekko ja podsuszamy? Bo już się zakrecilem 😉
Czekamy aż klej będzie tzw.dotykowy i kleimy:) chociaż nawet po nocce też nam się sklei,bo ciepło żelazka roztopi klej . Pozdrawiamy !
Witam,
czytałam Państwa forum wiele razy.
Co rusz wracam do tematów i zawsze odkrywam nowości. Przede wszystkim wynikające z odpowiedzi na pytania użytkowników.
Niemniej dręczy mnie jedno pytanie.
Fornir naturalny- głównie czeczot ma to do siebie, iż po namoczeniu i odciśnięciu szybko wysycha, … niby normalne ale w czasie wysychania bardzo się wygina, kurczy. Po pomalowaniu go klejem w zasadzie nie ma sposobu aby taki kawałek przykleić do czegokolwiek, nie mówiąc już o wykonaniu wzoru. Czy jest na to jakiś sposób?
Witamy. My też niejednokrotnie walczymy z tym tematem . Możemy podpowiedzieć jedno- jak najmniej kleju , czyli jak najmniej wody. Mozna też użyć zamiast wikolu kleju kontaktowego, który szybko wiąże i nie namacza nam drewna. Są dostępne również w spray’u.
Fantastyczny wpis. Bardzo konkretny i pomocny. Czytałam Twój blog jeszcze przed tą dłuższą przerwą i przyznaję, że teraz jest znacznue lepszy niż był kiedyś. Powodzenia☺
Witam serdecznie,
trafiłam na blog przy okazji poszukiwnia informacji o kładzeniu forniru. Czy Państwa zdaniem istnieje możliwość położenia forniru na fizelinie bezpośednio na ścianę? Planuje drzwi ukryte i chciałabym, żeby drzwi wraz ze ścianą były ,,drewniane”. Aby tworzyły jedną płaszczyznę chyba nie będzie możliwe położenie forniru wcześniej na płytę. No i kwestia żelazka, ciężko będzie prasować po scianie:)
Witamy! Na ścianę jeszcze nie kładliśmy, tynki pracują, oddychają, może być różnie , ale jakby podłożem była płyta to nie byłoby problemu. Można użyć kleju kontaktowego , w sprayu zamiast wikolu i żelazka, ale dobrze najpierw wszystko wymierzyć żeby nie popełnić błędu 🙂
Witam. Jestem w trakcie przeróbki Prl-owskiej fornirowanej komody. Część komody z fornirem w słabszej kondycji została pomalowana farba akrylową do drewna, niestety po wyschnięciu w miejscach delikatnych spękań, fornir spuchł i popękał jeszcze bardziej. Czy jest na to jakiś sposób (namoczyć, przejechać żelazkiem, podkleić), czy też będę musiała wymienić/ zakleić fornir nowym?
Dziekuję
Witamy! Można spróbować żelazkiem , powinien złapać stary klej, w najgorszym wypadku trzeba będzie bąbla naciąć, napuścić klej wikol i wtedy przyprasować.
Dzień dobry.
Mam komodę z lat 70, na niej lakier chemoutwardzalny, który chcę zdjąć ale fornir mi się nie podoba. Czy jest możliwe klejenie forniru na już istniejący? Jakiego dokładnie kleju używacie?
Zazwyczaj nie ma problemów z klejeniem forniru na fornir. Ważne żeby ten pod spodem, pod wpływem ciepła nam nie odchodził od podłoża . Liczy się wyczucie 🙂
Co do kleju, to my używamy vikolowych.
A czy taki lakier chemoutwardzalny trzeba całkiem zdjąć czy wystarczy dobrze zmatowić?
Jeśli trzyma się solidnie to wystarczy zmatowić.
Witam,
Jak udaje się Wam uniknąć szpar(przerw) pomiędzy kolejnymi platami forniru?
Pomimo cięcia na zakładkę zawsze pozostaje przerwa.
Pozdrawiam
Witamy! Owszem, bywa i tak, ale można temu zapobiec i „prasować” do wewnątrz, tak żeby spoina się nie rozjeżdżała. Szpachlówka z pyłem drzewnym w kolorze forniru też jest pomocna 🙂
Witam, chciałam dopytać czy gdzieś niestaconarnie można dostać fornir na fizelinie?? Ewentualnie proszę o radę, jak podkleić taki fornir fizeliną?
My kupujemy tu: http://www.laminwoods.pl/#&panel1-2
🙂
Witam. Czy obłóg o grubości 3 mm również można przykleić z użycie żelazka? Domyślam się, że jeśli tak to trwa to bardzo długo, zanim temperatura dotrze do kleju, przez warstwę obłogu. Pytam, gdyż dzięki grubszej warstwie obłogu, chciałbym dać możliwość odnowienia po latach. Czy takie obłogi można gdzieś kupić z flizeliną. Czy klej kontaktowy jest odporny na upływ czasu, czy po kilku katach nie pojawia się rozwarstwienie?
Witamy! Lepiej kupić fornir na flizelinie – zdecydowanie prościej będzie go przykleić za pomocą domowych sposobów a po jakimś czasie można go spokojnie poddać renowacji – ma wystarczającą grubość.
Witam. Kupiłem płytę 18mm MDF dwustronnie białą i na jedną stronę nakleiłem fornir na fizelinie. Do klejenia wykorzystałem klej kontaktowy w sprayu Spray-Kon B707. Wąskie krawędzie okleiłem obrzeżem z klejem korzystając z żelazka. Zastanawiam się czy taki klej jest odpowiedni (w opisie raczej podają że jest dedykowany do oklein HPL itp) i czy muszę też okleić płytę przeciwprężnie z drugiej strony? Teraz czekam czy się płyta nie wygnie ale nie wiem ile czasu na taki test trzeba poświęcić żeby mieć odpowiedź. Pozdrawiam!
Witamy. Jeśli fornir dobrze się przykleił- nie ma bąbli- miejsc niedoklejonych to nie powinno być problemu w przyszłości. Płyta 18mm jest na tyle gruba, że nie ma raczej opcji wygięcia jej 🙂
Pozdrawiamy
Dzień dobry. Jak przygotować powierzchnię pod fornir z warstwą wzmacniającą (flizeliną) i nałożonym klejem termotopliwym . Czy blat biurka wykonanego z płyty MDF wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Mam tu na myśli gruntowania, nałożenia warstwy kleju itp.
Do fornirowania chcę wykorzystać fornir: https://allegro.pl/fornir-debowy-z-klejem-szerokosc-19cm-cena-0-5mb-i7413545643.html?reco_id=edcf67c0-a2f5-11e8-914e-246e96321c80&bi_c=Product&bi_m=reco&bi_s=archiwum_allegro&
Witamy. Powierzchnię należy odtłuścić i przeszlifować . Klej nakładamy na obie klejone części gdy używamy forniru z flizeliną (bez kleju).
DZIĘKUJĘ.
Dostałem odpowiedź od sprzedawcy jak kleić fornir z fizeliną i klejem termotopliwym.
Witam
Fornir kładzie się klejoną powierzchnię i nagrzewa żelazkiem od góry, kiedy klej od dołu zaczyna być płynny dociska się fornir od góry np.drewnianym klockiem, aż się przyklei. Nie używa się żadnego dodatkowego kleju. Fornir klei się do każdej powierzchni, która jest równa i zwięzła.
Fornir można lekko zwilżyć przed klejeniem ale nie za mocno bo będzie się marszczył. Temperaturę żelazka trzeba tak dobrać aby nie przypalić forniru i kleju.
Witajcie!
Jak postępować w przypadku, gdy oklejamy obie strony cienkiej płyty? Jedna bezpośrednio po drugiej? Nie ma ryzyka wyginania?
Czy da się zapobiec jakoś efektowi różnicy grubości na słojach po przyklejeniu? Czy po to właśnie jest podkład z flizeliny? A jakoś inaczej?
Czy podczas przyklejania okleiny nagrzewane brzegi płyty z fornirem nie odchodzą?
Czy ma sens podejście, w którym okleina jest przyklejana pierwsza, a potem dopiero fornir na głównej płaszczyźnie? Żeby nie było widać brzegów okleiny.
Pozdrawiam,
Jan
Witamy!
Zdarza nam się fornirować sklejkę kilku milimetriwą z obu stron . W zasadzie robimy to strona po stronie i nigdy nam nic nie wygięło. Elementy fornirowane zawsze dobrze odstawić po oklejaniu na noc- nie impregnować od razu. Po nocce – co ma wyjść to wyjdzie – czyli widać wszelkie niedoskonałości, miejsca które trzeba dokleic .
Nie wiemy , czy dobrze zrozumieliśmy pytanie dot. różnicy grubości na słojach. Otóż po fornirowaniu okleinę szlifujemy papierem np.360 – który wygładzi, ujednolici nam powierzchnię, usunie zabrudzenia, klej .
Jeśli chodzi o fornirowanie blatów- najpierw fornirujemy blaty, obrabiamy je a następnie obrzeża. Fornir na flizelinie jest wg. nas prostszy w klejeniu, bardziej plastyczny, dobrze spała się z podłożem.
Pozdrawiamy!
Witam,
Czy fornir lub obłóg można przykleić do blatu kuchennego laminowanego? Jeżeli tak, to czy obłóg można przykleić do zaokrąglonego zakończenia blatu?
Fornir można przykleić do każdej odpowiednio przygotowanej powierzchni, ale jeśli nie miało się z tym do czynienia nigdy, to radzimy oddać się w ręce fachowców, żeby później nie żałować i nie płacić 2 razy za pracę:-) podłoże należy porządnie odtłuścić , zmatowić – instruktaż w pozostałych wpisach . Można zastosować prasę, lub żelazko- zależy kto się podejmie prac 🙂
Ważne! Należy uważać żeby laminat pod wpływem temperatury nie zaczął odchodzić. Jako alternatywę można zastanowić się nad klejem kontaktowym, szybkowiążącym.
Witam, mam komodę -fornir orzech która ma kilka małych dziurek po drewnojadach chciałabym je zaszpachlować tylko nie wiem czym najlepiej i jeszcze kilka niewielkich ubytków , nie chciałabym wymieniać całego forniru tylko uzupełnić braki jak to zrobić żeby te wklejki nie wpasowały mi się kształtem w te dziury. Odnośnie prasowania żelazkiem, przykrywamy czymś ten fornir w trakcie prasowania czy bezpośrednio żelazkiem po fornirze. I jeszcze jedno pytanie kiedyś kupiłam fornir dębowy bez flizeliny czy przy klejeniu go postępujemy tak samo jak z tym z flizeliną.
Uzupełnienie małych ubytków- kit do drewna 🙂
Jeśli chodzi o fornir to ten na flizelinie jest prostszy we współpracy. Ale i ten i ten bez prasujemy tak samo, bezpośrednio żelazkiem.
Witam, czy prasujemy żelazkiem bezpośrednio po fornirze czy fornir przykrywamy np szmatką lub papierem. Kiedyś kupiłam fornir dębowy bez flizeliny czy kleimy go w ten sam sposób ?. A jak postępujemy w przypadku gdy nie musimy wymieniać całego forniru tylko „załatać dziurę”- wkleić niewielki kawałek forniru. Czym najlepiej zaszpachlować niewielkie otworki po drewnojadach żeby nie trzeba było wymieniać forniru, Proszę o podpowiedź
Witamy. Jak fornirujemy całą płaszczyznę to bezpośrednio . Jeśli robimy wklejkę to warto zabezpieczyć otoczenie, żeby nam się nie rozpuściło wykończenie np.lakier, politura.
A jeśli chodzi o uzupełnienie małych ubytków to polecamy kity do drewna o wybranym odcieniu.
Pozdrawiamy
Witam,
jeśli posiadam powierzchnię mocno wygiętą (łukowatą) jak odpowiednio położyć fornir? Żelazkiem wjechać tam się nie da. Najbardziej mi zależy by się nie odklejał na końcach bo to bardzo źle wygląda, a tam jest największy z tym problem.
Są dwa rozwiazania 🙂 Klej kontaktowy – szybkowiążący- przykładamy i sklejone , lub wikol na półsucho- czyli smarujemy klejem obie powierzchnie , sklejamy i ściskamy ściskami stolarskimi najlepiej między ścisk a drewno użyć jakiś miękki materiał, który dopasowuje się do powierzchni gietej.
Pozdrawiamy !
Witam! Czy na blat stołu który jest lakierowany też można położyć fornir? Złapie to klej?
Witamy! Najlepiej pozbyć się lakieru, albo chociaż porządnie zmatowić blat grubym papierem, żeby zwiększyć przyczepność podłoża. Pozdrawiamy serdecznie
fajny blog i sporo informacji – pozdrawiam
Ps ostatnio kleje fornir klejem Time Bond – dobry 🙂
zastanawiam sie tylko na rodzajem lakieru — macie jakies typy ..
Bardzo fajny opis. Czesto do nas tez trafiaja klienci z takimi problemami… I choc mi ich szkoda, niestety nie mamy czasu tlumaczyc i uczyc. A jak widac wystarczy piszukac. Od dzis będziemy odsyłać na wasza strone po wiedze.
Pozdrawiam
Dzięki!
Witam pomysł bardzo fajny i godny uwagi. A czy po takim zastosowaniu kleju nie ma później problemu z bejcowaniem? Spotkałem się z opiniami że klej może mocno penetrowac fornir przez co przebija przez niego i bejca nie wybarwia równomiernie forniru.
Nigdy nam się to nie zdażyło 🙂
Teraz są dostępne forniry na flizelinie ,która ułatwia ich położenie i stanowi dystans między klejem a fornirem 🙂
Jak długo klej nałożony w dwóch warstwach na obie powierzchnie może pozostawać „nieprzyklejony”? Czy są jakieś ograniczenia czasowe, po których klej zostawiony na powierzchni zwiąże ostatecznie i nawet żelazkiem nie uda się go ponownie rozgrzać tak by związał?
Teoretycznie schnie do 48h, jednak nie zdażyło nam się jeszcze, żeby w momencie podklejenia ( nawet po kilku dniach, tygodniach, miesiącu ) nie złapał pod wpływem ciepła:-)
No to jeszcze raz. Poprzedni to 10 miesiecy temu.
Zbigniew
20/02/2017 at 6:22 AM
To zaniechano już stosowania plyt grzejnych?
Czy też jest także w tym przypadku sie nie oplaca?
Mam blat stolu z kompletnie odspojonym w wielu mniejscach bardzo zniszczonym pokryciem. To pokrycie to gruby ok.3-4mm tzw.obłóg.
Czy taki oblog tez mozna przykleic żelazkiem?
Jaki klej???
Witamy! Przeoczyliśmy Pana post. Prasy są nadal używane, ale to był wpis o fornirowaniu domowym sposobem 🙂
Klej do drewna wikolowy Dragon 3D powinien Panu pomóc, ewentualnie może Pan najpierw spróbować podgrzać bezpośrednio obłóg, może poprzedni klej kostny jeszcze złapie.
My kleimy na półsuchy, czyli „dotykowy”, trochę lepki, ale metod jest wiele. Ważne, żeby wszystko było porządnie potraktowane klejem 🙂
Dobry wieczór,
Takie pytanko – czy można położyć fornir na blat stołu, który to blat nie jest bynajmniej drewniany, tylko zrobiony z jakiejś raczej lichawej płyty meblowej typu dobrze sprasowana tektura? Marzy mi się stół drewniany, a na razie niech chociaż udaje drewniany. niestety blat ten ma obłe brzegi, co z nimi zrobić?
Pozdrawiam, Karolina
Witamy!
Oczywiście jest możliwość położenia forniru na blat, którego budulcem nie jest drewno, a płyta. Obowiązują nas te same czynności i zasady, jak przy fornirowaniu blatu drewnianego. Jeśli ktoś nie ma wprawy, to ciężko będzie zafornirować blat z zaokrąglonymi rogami, gdyż wymaga to nacinania i mocnego sprasowania tych miejsc. Ułatwieniem może być zafornirowanie części płaskich i wybarwienia rantu ze sklejki.
Pozdrawiamy!
My kleimy na sucho, jak klej jest ‚dotykowy’. Ciepło go rozpuszcza i wiąże szybciej niż jak jest mokry.
Przepraszam z góry za głupie pytanie. Fizeliną w którą stronę – w dół, posmarowaną klejem? Pytam, bo przeczytałem że do góry i na koniec odmoczyć ją i zeszlifować. Co mnie przeraziło.
Flizeliną oczywiście w dół 🙂 Nakładamy na nią klej i na powierzchnię fornirowaną.
Witam.
Czy jest coś takiego jak fornir dębowy z klejem?
Mam do naprawy drzwi, z których fornir odchodzi płatami. Stolarz się niestety nie popisał. Czy warto się zabierać za naprawę drzwi w domu, czy szukać „fachowca”? Dziękuję.
Zależy w jakim stanie są drzwi. Jeśli fornir odchodzi gdzieniegdzie to można go podkleić -napuścić klej w te miejsca i przykleić na ciepło żelazkiem pod szmatką. Jeśli natomiast uszkodzeń jest wiele to najlepiej oddać drzwi w ręce komuś kto się na tym zna 🙂
Witam. Prosze mi powiedziec jaka to jest flizelina i gdzie sie ja kupuje? Z gory dziekuje za odpowiedz 🙂
Witamy! Fornir na flizelinie można dostać w sklepach internetowych 🙂 My zaopatrujemy się na http://www.laminart.pl
Witam 🙂 Jaką temperaturę ustawiliście na żelazku tj. ile „kropek” ?
3 🙂
rakoll express d3? – bardzo dobry wybór 🙂 ciekawe wykorzystanie żelazka. czy do obrzeży z klejem też wykorzystywaliście żelazko? dzieki za informację
Tak, żelazkiem potraktowaliśmy całą powierzchnię blatu wraz z brzegami ☺
To zaniechano już stosowania plyt grzejnych?
Czy też jest także w tym przypadku sie nie oplaca?
Mam blat stolu z kompletnie odspojonym w wielu mniejscach bardzo zniszczonym pokryciem. To pokrycie to gruby ok.3-4mm tzw.obłóg.
Czy taki oblog tez mozna przykleic żelazkiem?