jak położyć fornir domowym sposobem?

Zajmujemy się renowacją wiele lat, ale musiało minąć sporo czasu, aż doszliśmy do pełnej wprawy z fornirowaniem mebli i elementów drewnianych. Wcześniej wspieraliśmy się zaufanym stolarzem – a w zasadzie jego prasą, wykorzystywaliśmy też książkowe porady oraz nowe technologie. Szukaliśmy złotego środka nieustannie i … w końcu się udało !

Przy okazji fornirowania (nadszarpniętego zębem czasu) blatu komody, zdradzimy Wam, jak w warunkach domowych położyć okleinę – oczywiście profesjonalnie i bez kosztownych narzędzi.

Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wyrównać fornirowaną powierzchnię. Na tym etapie w ruch idzie opalarka, szlifierka – w zależności od potrzeby. Ewentualne wgniecenia, dziury najlepiej zaszpachować, aby uzyskać gładziutką powierzchnię.

fornirowanie blatu 1
Naszym niezbędnikiem przy tym zadaniu będą:

 • klej do drewna
 • wałeczek (najlepiej z gąbki)
 • żelazko – nieprzeciętnie ciepłodajne

fornirowanie blatu 2

 

  Na wcześniej przygotowaną powierzchnię naszego blatu nakładamy dokładnie klej.  Nie oszczędzajmy! Czekamy aż wyschnie na pieprz i nakładamy warstwę nr 2 . A co! Jeśli nam się spieszy możemy jako katalizatora użyć opalarki

fornirowanie blatu 3

 

  Ta sama procedura obejmuje fornir.  My stosujemy zawsze okleinę na flizelinie – jest trwalsza i nie przepuszcza kleju. Smarujemy ją również dwa razy i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

fornirowanie blatu 4

 

  Następnie umieszczamy nasz fornir na blacie, po czym zabieramy się za prasowanko. Ważne!  – zaczynamy od środka.  Przyciskając mocno żelazko kierujemy się ku brzegom – prasując miejsce przy miejscu. Trochę to czasochłonne, ale co czasochłonne nie jest przy tematach renowacyjnych ?

fornirowanie blatu 5

 

  Ostatnim etapem prac jest obróbka zafornirowanego blatu. Do tego potrzebujemy nożyk do tapet, papier – 120 i/lub maszynę. Naddatek okleiny przy brzegach obcinamy, pozostałe nierówności szlifujemy ręcznie papierem, aż do krawędzi blatu. Całość możemy przeszlifować maszyną (120 + 150), lub ręcznie. Ważne! – przy szlifowaniu manualnym należy pamiętać, żeby szlifować wzdłuż usłojenia.

fornirowanie blatu 6

 

Tak przygotowaną powierzchnię możemy dowolnie bejcować, lakierować, politurować, woskować, olejować.

fornirowanie blatu 8

 

 


P.S. W razie pytań – piszcie! – zawsze służymy radą!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  44 comments for “jak położyć fornir domowym sposobem?

 1. Dawid
  14/09/2018 at 21:39

  Witam. Czy obłóg o grubości 3 mm również można przykleić z użycie żelazka? Domyślam się, że jeśli tak to trwa to bardzo długo, zanim temperatura dotrze do kleju, przez warstwę obłogu. Pytam, gdyż dzięki grubszej warstwie obłogu, chciałbym dać możliwość odnowienia po latach. Czy takie obłogi można gdzieś kupić z flizeliną. Czy klej kontaktowy jest odporny na upływ czasu, czy po kilku katach nie pojawia się rozwarstwienie?

  • 20/09/2018 at 05:11

   Witamy! Lepiej kupić fornir na flizelinie – zdecydowanie prościej będzie go przykleić za pomocą domowych sposobów a po jakimś czasie można go spokojnie poddać renowacji – ma wystarczającą grubość.

 2. Piotr
  04/09/2018 at 22:47

  Witam. Kupiłem płytę 18mm MDF dwustronnie białą i na jedną stronę nakleiłem fornir na fizelinie. Do klejenia wykorzystałem klej kontaktowy w sprayu Spray-Kon B707. Wąskie krawędzie okleiłem obrzeżem z klejem korzystając z żelazka. Zastanawiam się czy taki klej jest odpowiedni (w opisie raczej podają że jest dedykowany do oklein HPL itp) i czy muszę też okleić płytę przeciwprężnie z drugiej strony? Teraz czekam czy się płyta nie wygnie ale nie wiem ile czasu na taki test trzeba poświęcić żeby mieć odpowiedź. Pozdrawiam!

  • 14/09/2018 at 16:22

   Witamy. Jeśli fornir dobrze się przykleił- nie ma bąbli- miejsc niedoklejonych to nie powinno być problemu w przyszłości. Płyta 18mm jest na tyle gruba, że nie ma raczej opcji wygięcia jej 🙂
   Pozdrawiamy

 3. Jerzy Otto.
  18/08/2018 at 15:12

  Dzień dobry. Jak przygotować powierzchnię pod fornir z warstwą wzmacniającą (flizeliną) i nałożonym klejem termotopliwym . Czy blat biurka wykonanego z płyty MDF wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Mam tu na myśli gruntowania, nałożenia warstwy kleju itp.
  Do fornirowania chcę wykorzystać fornir: https://allegro.pl/fornir-debowy-z-klejem-szerokosc-19cm-cena-0-5mb-i7413545643.html?reco_id=edcf67c0-a2f5-11e8-914e-246e96321c80&bi_c=Product&bi_m=reco&bi_s=archiwum_allegro&

  • 20/08/2018 at 08:18

   Witamy. Powierzchnię należy odtłuścić i przeszlifować . Klej nakładamy na obie klejone części gdy używamy forniru z flizeliną (bez kleju).

   • Jerzy Otto.
    23/08/2018 at 08:12

    DZIĘKUJĘ.
    Dostałem odpowiedź od sprzedawcy jak kleić fornir z fizeliną i klejem termotopliwym.

    Witam
    Fornir kładzie się klejoną powierzchnię i nagrzewa żelazkiem od góry, kiedy klej od dołu zaczyna być płynny dociska się fornir od góry np.drewnianym klockiem, aż się przyklei. Nie używa się żadnego dodatkowego kleju. Fornir klei się do każdej powierzchni, która jest równa i zwięzła.
    Fornir można lekko zwilżyć przed klejeniem ale nie za mocno bo będzie się marszczył. Temperaturę żelazka trzeba tak dobrać aby nie przypalić forniru i kleju.

 4. Jan
  08/08/2018 at 20:41

  Witajcie!

  Jak postępować w przypadku, gdy oklejamy obie strony cienkiej płyty? Jedna bezpośrednio po drugiej? Nie ma ryzyka wyginania?
  Czy da się zapobiec jakoś efektowi różnicy grubości na słojach po przyklejeniu? Czy po to właśnie jest podkład z flizeliny? A jakoś inaczej?
  Czy podczas przyklejania okleiny nagrzewane brzegi płyty z fornirem nie odchodzą?
  Czy ma sens podejście, w którym okleina jest przyklejana pierwsza, a potem dopiero fornir na głównej płaszczyźnie? Żeby nie było widać brzegów okleiny.

  Pozdrawiam,
  Jan

  • 12/08/2018 at 07:00

   Witamy!
   Zdarza nam się fornirować sklejkę kilku milimetriwą z obu stron . W zasadzie robimy to strona po stronie i nigdy nam nic nie wygięło. Elementy fornirowane zawsze dobrze odstawić po oklejaniu na noc- nie impregnować od razu. Po nocce – co ma wyjść to wyjdzie – czyli widać wszelkie niedoskonałości, miejsca które trzeba dokleic .

   Nie wiemy , czy dobrze zrozumieliśmy pytanie dot. różnicy grubości na słojach. Otóż po fornirowaniu okleinę szlifujemy papierem np.360 – który wygładzi, ujednolici nam powierzchnię, usunie zabrudzenia, klej .

   Jeśli chodzi o fornirowanie blatów- najpierw fornirujemy blaty, obrabiamy je a następnie obrzeża. Fornir na flizelinie jest wg. nas prostszy w klejeniu, bardziej plastyczny, dobrze spała się z podłożem.

   Pozdrawiamy!

 5. Kasia
  16/07/2018 at 09:50

  Witam,
  Czy fornir lub obłóg można przykleić do blatu kuchennego laminowanego? Jeżeli tak, to czy obłóg można przykleić do zaokrąglonego zakończenia blatu?

  • 18/07/2018 at 15:16

   Fornir można przykleić do każdej odpowiednio przygotowanej powierzchni, ale jeśli nie miało się z tym do czynienia nigdy, to radzimy oddać się w ręce fachowców, żeby później nie żałować i nie płacić 2 razy za pracę:-) podłoże należy porządnie odtłuścić , zmatowić – instruktaż w pozostałych wpisach . Można zastosować prasę, lub żelazko- zależy kto się podejmie prac 🙂

  • 18/07/2018 at 15:17

   Ważne! Należy uważać żeby laminat pod wpływem temperatury nie zaczął odchodzić. Jako alternatywę można zastanowić się nad klejem kontaktowym, szybkowiążącym.

 6. Barbara
  11/05/2018 at 15:55

  Witam, mam komodę -fornir orzech która ma kilka małych dziurek po drewnojadach chciałabym je zaszpachlować tylko nie wiem czym najlepiej i jeszcze kilka niewielkich ubytków , nie chciałabym wymieniać całego forniru tylko uzupełnić braki jak to zrobić żeby te wklejki nie wpasowały mi się kształtem w te dziury. Odnośnie prasowania żelazkiem, przykrywamy czymś ten fornir w trakcie prasowania czy bezpośrednio żelazkiem po fornirze. I jeszcze jedno pytanie kiedyś kupiłam fornir dębowy bez flizeliny czy przy klejeniu go postępujemy tak samo jak z tym z flizeliną.

  • 26/05/2018 at 05:35

   Uzupełnienie małych ubytków- kit do drewna 🙂
   Jeśli chodzi o fornir to ten na flizelinie jest prostszy we współpracy. Ale i ten i ten bez prasujemy tak samo, bezpośrednio żelazkiem.

 7. Barbara
  11/05/2018 at 15:46

  Witam, czy prasujemy żelazkiem bezpośrednio po fornirze czy fornir przykrywamy np szmatką lub papierem. Kiedyś kupiłam fornir dębowy bez flizeliny czy kleimy go w ten sam sposób ?. A jak postępujemy w przypadku gdy nie musimy wymieniać całego forniru tylko „załatać dziurę”- wkleić niewielki kawałek forniru. Czym najlepiej zaszpachlować niewielkie otworki po drewnojadach żeby nie trzeba było wymieniać forniru, Proszę o podpowiedź

  • 26/05/2018 at 05:32

   Witamy. Jak fornirujemy całą płaszczyznę to bezpośrednio . Jeśli robimy wklejkę to warto zabezpieczyć otoczenie, żeby nam się nie rozpuściło wykończenie np.lakier, politura.
   A jeśli chodzi o uzupełnienie małych ubytków to polecamy kity do drewna o wybranym odcieniu.
   Pozdrawiamy

 8. Katarzyna
  18/04/2018 at 08:51

  Witam,
  jeśli posiadam powierzchnię mocno wygiętą (łukowatą) jak odpowiednio położyć fornir? Żelazkiem wjechać tam się nie da. Najbardziej mi zależy by się nie odklejał na końcach bo to bardzo źle wygląda, a tam jest największy z tym problem.

  • 19/04/2018 at 04:41

   Są dwa rozwiazania 🙂 Klej kontaktowy – szybkowiążący- przykładamy i sklejone , lub wikol na półsucho- czyli smarujemy klejem obie powierzchnie , sklejamy i ściskamy ściskami stolarskimi najlepiej między ścisk a drewno użyć jakiś miękki materiał, który dopasowuje się do powierzchni gietej.
   Pozdrawiamy !

 9. Ania
  14/03/2018 at 13:13

  Witam! Czy na blat stołu który jest lakierowany też można położyć fornir? Złapie to klej?

  • 15/03/2018 at 08:21

   Witamy! Najlepiej pozbyć się lakieru, albo chociaż porządnie zmatowić blat grubym papierem, żeby zwiększyć przyczepność podłoża. Pozdrawiamy serdecznie

 10. 25/02/2018 at 21:25

  fajny blog i sporo informacji – pozdrawiam
  Ps ostatnio kleje fornir klejem Time Bond – dobry 🙂
  zastanawiam sie tylko na rodzajem lakieru — macie jakies typy ..

 11. 18/02/2018 at 17:07

  Bardzo fajny opis. Czesto do nas tez trafiaja klienci z takimi problemami… I choc mi ich szkoda, niestety nie mamy czasu tlumaczyc i uczyc. A jak widac wystarczy piszukac. Od dzis będziemy odsyłać na wasza strone po wiedze.
  Pozdrawiam

 12. Karol
  04/01/2018 at 12:25

  Witam pomysł bardzo fajny i godny uwagi. A czy po takim zastosowaniu kleju nie ma później problemu z bejcowaniem? Spotkałem się z opiniami że klej może mocno penetrowac fornir przez co przebija przez niego i bejca nie wybarwia równomiernie forniru.

  • 04/01/2018 at 12:46

   Nigdy nam się to nie zdażyło 🙂
   Teraz są dostępne forniry na flizelinie ,która ułatwia ich położenie i stanowi dystans między klejem a fornirem 🙂

 13. Piotrek
  03/01/2018 at 07:38

  Jak długo klej nałożony w dwóch warstwach na obie powierzchnie może pozostawać „nieprzyklejony”? Czy są jakieś ograniczenia czasowe, po których klej zostawiony na powierzchni zwiąże ostatecznie i nawet żelazkiem nie uda się go ponownie rozgrzać tak by związał?

  • 03/01/2018 at 07:50

   Teoretycznie schnie do 48h, jednak nie zdażyło nam się jeszcze, żeby w momencie podklejenia ( nawet po kilku dniach, tygodniach, miesiącu ) nie złapał pod wpływem ciepła:-)

 14. Zbigniew
  18/12/2017 at 20:03

  No to jeszcze raz. Poprzedni to 10 miesiecy temu.

  Zbigniew
  20/02/2017 at 6:22 AM
  To zaniechano już stosowania plyt grzejnych?
  Czy też jest także w tym przypadku sie nie oplaca?
  Mam blat stolu z kompletnie odspojonym w wielu mniejscach bardzo zniszczonym pokryciem. To pokrycie to gruby ok.3-4mm tzw.obłóg.
  Czy taki oblog tez mozna przykleic żelazkiem?

  Jaki klej???

  • 18/12/2017 at 20:18

   Witamy! Przeoczyliśmy Pana post. Prasy są nadal używane, ale to był wpis o fornirowaniu domowym sposobem 🙂
   Klej do drewna wikolowy Dragon 3D powinien Panu pomóc, ewentualnie może Pan najpierw spróbować podgrzać bezpośrednio obłóg, może poprzedni klej kostny jeszcze złapie.

 15. 18/12/2017 at 15:04

  My kleimy na półsuchy, czyli „dotykowy”, trochę lepki, ale metod jest wiele. Ważne, żeby wszystko było porządnie potraktowane klejem 🙂

 16. Karolina
  01/12/2017 at 22:43

  Dobry wieczór,
  Takie pytanko – czy można położyć fornir na blat stołu, który to blat nie jest bynajmniej drewniany, tylko zrobiony z jakiejś raczej lichawej płyty meblowej typu dobrze sprasowana tektura? Marzy mi się stół drewniany, a na razie niech chociaż udaje drewniany. niestety blat ten ma obłe brzegi, co z nimi zrobić?
  Pozdrawiam, Karolina

  • 18/12/2017 at 15:03

   Witamy!
   Oczywiście jest możliwość położenia forniru na blat, którego budulcem nie jest drewno, a płyta. Obowiązują nas te same czynności i zasady, jak przy fornirowaniu blatu drewnianego. Jeśli ktoś nie ma wprawy, to ciężko będzie zafornirować blat z zaokrąglonymi rogami, gdyż wymaga to nacinania i mocnego sprasowania tych miejsc. Ułatwieniem może być zafornirowanie części płaskich i wybarwienia rantu ze sklejki.
   Pozdrawiamy!

 17. 29/09/2017 at 13:02

  My kleimy na sucho, jak klej jest ‚dotykowy’. Ciepło go rozpuszcza i wiąże szybciej niż jak jest mokry.

 18. koocurek
  02/09/2017 at 20:30

  Przepraszam z góry za głupie pytanie. Fizeliną w którą stronę – w dół, posmarowaną klejem? Pytam, bo przeczytałem że do góry i na koniec odmoczyć ją i zeszlifować. Co mnie przeraziło.

  • 29/09/2017 at 13:00

   Flizeliną oczywiście w dół 🙂 Nakładamy na nią klej i na powierzchnię fornirowaną.

 19. Ewa
  30/01/2017 at 14:26

  Witam.
  Czy jest coś takiego jak fornir dębowy z klejem?
  Mam do naprawy drzwi, z których fornir odchodzi płatami. Stolarz się niestety nie popisał. Czy warto się zabierać za naprawę drzwi w domu, czy szukać „fachowca”? Dziękuję.

  • 02/02/2017 at 06:41

   Zależy w jakim stanie są drzwi. Jeśli fornir odchodzi gdzieniegdzie to można go podkleić -napuścić klej w te miejsca i przykleić na ciepło żelazkiem pod szmatką. Jeśli natomiast uszkodzeń jest wiele to najlepiej oddać drzwi w ręce komuś kto się na tym zna 🙂

 20. Ewelina
  29/11/2016 at 08:26

  Witam. Prosze mi powiedziec jaka to jest flizelina i gdzie sie ja kupuje? Z gory dziekuje za odpowiedz 🙂

 21. andrelius
  26/08/2016 at 06:58

  Witam 🙂 Jaką temperaturę ustawiliście na żelazku tj. ile „kropek” ?

 22. talbecki
  07/02/2016 at 07:54

  rakoll express d3? – bardzo dobry wybór 🙂 ciekawe wykorzystanie żelazka. czy do obrzeży z klejem też wykorzystywaliście żelazko? dzieki za informację

  • 07/02/2016 at 08:57

   Tak, żelazkiem potraktowaliśmy całą powierzchnię blatu wraz z brzegami ☺

   • Zbigniew
    20/02/2017 at 06:22

    To zaniechano już stosowania plyt grzejnych?
    Czy też jest także w tym przypadku sie nie oplaca?
    Mam blat stolu z kompletnie odspojonym w wielu mniejscach bardzo zniszczonym pokryciem. To pokrycie to gruby ok.3-4mm tzw.obłóg.
    Czy taki oblog tez mozna przykleic żelazkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *