o malowaniu natryskowym słów parę…

  W internecie znaleźć można wiele poradników dotyczących stylizacji mebli, począwszy od malowania farbami akrylowymi po kredowe i zabezpieczania powierzchni drewnianych lakierami i lakierobejcami. Większość z tych instrukcji sprowadza się do użycia pędzla, lub wałka. Jest to na pewno tańszy i bardziej dostępny sposób malowania, który jest najczęściej przez Was stosowany. My jednak chcielibyśmy zachęcić Was do korzystania z pistoletów natryskowych, co niesie za sobą wiele korzyści.

  Poniżej przedstawiamy Wam proponowane przez nas metody nakładania (najczęściej używanych do drewna) farb i lakierów:

 

tabela1

 

 

  Z farbą kredową zaczęliśmy swoją przygodę kilka lat temu, jest świetnym narzędziem do stylizacji mebli w warunkach domowych, z zachowaniem maksimum efektu i wykorzystaniem minimum materiałów i pracy. Jest idealna do nanoszenia na drewno, bez wcześniejszego przygotowania powierzchni, ma genialną przyczepność i …. jest w modzie. Nanosimy ją odpowiednimi pędzlami, lub wałeczkiem. Nie ma tu mowy o natrysku, ponieważ docelowym efektem nawierzchni malowanej jest struktura „pędzlowa” . Minus- cena. Ale jak ktoś dobrze pokombinuje to i w domu zmajstruje za kilka złotych kredówkę dorównującą „tej” obecnie wiodącej

6

 

  Farba akrylowa wodnorozcieńczalna, podobnie jak kredowa jest łatwa w użyciu i bardziej przystępna cenowo. Dobrze też przed jej nałożeniem przygotować malowaną powierzchnię, gdyż jest mniej przyczepna niż kredowa. Nakładamy ją pędzlem i wałeczkiem. Natrysk? Nie praktykujemy, ale jak najbardziej można użyć do malowania i pistoletu. Warunek:  1-przeszlifowane, odpylone i odtłuszczone podłoże, 2-umiejętność odpowiedniego rozcieńczenia farby (żeby nie popełnić tak znienawidzonych przez nas zacieków) i 3-czas, bo poszczególne warstwy schną dość długo.

Lakier akrylowy rozcieńczalny rozpuszczalnikiem nitro tzw. „samochodówka” to idealny produkt do malowania elementów na wysoki połysk. Nie stosujemy go zbyt często, ale jeżeli już,  to efekt jest bardzo zadowalający. Nanosimy go natryskowo, praktycznie warstwa po warstwie, bo w temperaturze pokojowej schnie szybko. Oczywiście zachowujemy jak przy w/w farbie akrylowej zasady przygotowania podłoża plus stosujemy lakier podkładowy ( matowanko i nanosimy lakier nawierzchniowy). Powierzchnię malowaną, po całkowitym wyschnięciu, można polerować – w szczególności zalecamy polerkę dużych powierzchni płaskich, co daje efekt lustra

 

kredens biały

  Kredens malowany farbą akrylową, elementy drewniane pokryte lakierem akrylowym wieloskładnikowym.

 

  No i przyszedł czas na lakier poliuratenowy, używany przez nas najczęściej. Zalicza się go do tzw. „przemysłówki” – idealnie pokrywa drewno, metale, płyty meblowe, tworzywa sztuczne. Stosujemy go: i do malowania w kolorze, jak i do wykończenia bejcowanych powierzchni. Używamy do tego pistoletu, pamiętając o przestrzeganiu zasady: – podłoże – podkład- lakier nawierzchniowy. Uwaga! W zależności od ilości dodania pasty matującej ( i w akrylu i w poliuratenie) , możemy uzyskać preferowane wykończenie w macie, półmacie ( czyli im więcej pasty tym mniej połysku).

 

blat łazienkaa

 

 

Proces przygotowania drewna pod malowanie natryskowe w kolorze lakierem poliuretanowym:

 

  •  uzupełnienie ubytków szpachlą twardą wykańczającą i szlifowanie

 

drzwi kostaryka białe1

 

  • użycie szpachli natryskowej wyrównującej powierzchnię – głęboko wypełniającej
  • przeszlifowanie papierem o granulacji 120/150

 

drzwi kostaryka białe2

 

  • po dokładnym dotarciu szpachli, nakładamy natryskowo podkład akrylowy – głęboko uzupełniający. Na tym etapie mamy możliwość doszpachlowania mikroniedoskonałości.
  • matujemy całość papierem o granulacji 400/600. Ważne! – nie przecierać warstwy podkładu do drewna!

 

drzwi kostaryka białe3

 

  • tak przygotowaną powierzchnię dokładnie odpylamy
  • mieszamy składniki lakieru wg. zaleceń producenta
  • warstwy lakieru nakładamy min. dwukrotnie w odstępie około 20 minut

 

drzwi kostaryka białe4

 

  Lakier poliuretanowy nakładany natryskowo jest zdecydowanie bardziej trwalszy. Mimo wielu etapów przygotowujących i precyzji w ich wykonaniu, żadne inne farby/lakiery mu nie dorównają. Dzięki opisanemu powyżej  procesowi uzyskujemy idealny efekt końcowy.

 

Niezbędnik:

niezbędnik

Źródło leroymerlin.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  23 comments for “o malowaniu natryskowym słów parę…

  1. Adam
    22/03/2020 at 07:42

    Dzień dobry,
    wiem, że trzeba zastosować różne średnice dysz w zależności od nakładanego materiału, (jak lakier, podkład, itp.). Jakiej najlepiej stosować do lakieru, a jakiej do podkładu, czy do szpachli natryskowej? Lepiej pistolet wysoko, czy niskociśnieniowy?

  2. Piter
    18/05/2019 at 19:49

    Jakiego lakieru poliuretanowego używają Państwo i gdzie można jakieś kupić?

  3. Anna
    12/05/2019 at 05:51

    Witam,
    Bardzo dziękuję za ten artykuł bo jest w nim sporo informacji których szukałam.
    Do tej pory używałam do malowania mebli tylko pędzli i wałków ale coraz częściej myślę o zaopatrzeniu się w sprzęt do malowania natryskowe go.
    Po przeczytaniu Waszego artykułu mam oczywiście kilka pytań które pojawiły się w trakcie lektury 🙂
    Po pierwsze, piszecie że do rozcieńczania lakierów akrylowych stosujecie rozpuszczalniki nitro. Dlaczego? Skoro lakier akrylowy jest na bazie wody to czy nie można go rozcieńczyć po prostu wodą?
    Czy pisząc o podkładzie akrylowym macie na myśli farbę akrylową czy może jakiś primer?
    Napiszcie proszę jakie dokładnie lakiery poliuretanowe stosujecie. Nie chodzi o reklamę, chciałbym tylko wiedzieć jakie produkty macie sprawdzone. Zaciekawiła mnie to że lakier może być w bogatej kolorystyce. Czy po nałożeniu takiego lakieru (na przykład niebieskiego) na mebel bez wcześniejszego malowania farbą (ale przygotowany i z podkładem) uzyskam efekt całkowitego pokrycia powierzchni kolorem? Tzn. czy przez taki lakier kolorowy przebija drewno czy nie?

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • 30/05/2019 at 04:30

      Witamy. Pisaliśmy o lakierach,podkładach akrylowych-dwuskładnikowych,rozcieńczalnikowych ,nie wodnych. 🙂 W podkład akrylowy – mozna zaopatrzyć się w sklepach samochodowych ,podobnie rzecz się ma z lakierami poliureranowymi w kolorze . Mozna wybrać dowolny kolor z palety RAL. Natomiast w lakiery poliuretanowe,bezbarwne zaopatrujemy się u przedstawiciela marki Adler.

  4. 05/04/2019 at 15:31

    Lakierowanie natryskowe – przy większych powierzchniach spoko. Do precyzyjnych wyprawek tylko i wyłącznie pędzel. Akurat ja zwykle lakieruję akrylami, rzadziej korzystam z lakierobejcy. Natryskowo lakierowałem kilka szaf aczkolwiek pędzel pierścieniowy do detali zawsze szedł w ruch. No nie ma bata.

  5. Kasia
    04/04/2019 at 13:43

    Witam,
    A czy można olej do drewna nakładać za pomocą pistoletu natryskowego? Czy w ten sposób naniesiony olej zabezpieczy odpowiednio drewno przed wilgocią (drewno będzie cały rok na zewnątrz)

  6. 09/11/2018 at 12:07

    Nie mam żadnego doświadczenie z malowaniem natryskowym takich elementów jak drzwi. Generalnie gdy chodzi o renowację drewna to zazwyczaj w ruch idą w moim przypadku lakierobejce. Są skuteczne i ładnie kryją, drewno nabiera koloru i życia. W takich przypadkach w grę wchodzi w zasadzie wyłącznie aplikacja ręczna, czyli pędzel pierścieniowy w dłoń i jedziemy.

  7. Zbyszek
    27/06/2018 at 07:11

    Świetny artykuł, choć – jak to zwykle przy taki artykułach – chciałoby się więcej. Ot choćby zdjęcia przykładowe puszek z lakierami/podkładami, których najczęściej używacie.
    Wiem, nikt nie chce robić reklamy, ale można przecież podać po kilka przykładów „okraszonych” przybliżoną ceną.

    Mam oczywiście też pytania – jeśli nie możecie pisać (kryptoreklama), to bardzo (brardzo) proszę od odpowiedź mejlem.
    Do rzeczy: wiele się pisze na forach o kompresorach do lakierowania aut w garażu, ale niewiele o meblach. A jeśli już, to… informacje dość sprzeczne są (choćby: jedni uważają, że 24 litry wystarczą, inni – że wyłącznie 50, a najlepiej 100; przy wydajności > 180l/min).
    Jaki kompresor i jakie pistolety polecacie dla amatora (zawodowcy to już wiedzą, czego potrzebują), który chciałby się zająć odnawianiem mebli dla siebie (no, może i najbliższych przyjaciół) – cenowo: rozsądnie; może kilka przykładów z różnych półek cenowych?
    Czy prawdą jest, że kompresory bezolejowe (te w rozsądnej cenie) są za słabe? A co powiecie o rozwiązaniach typu Ryobi Pro (nie reklamuję, chodzi mi o typ rozwiązania: bez kompresora zewnętrznego, wszystko zintegrowane, są podobne: z mini-kompresorem w torbie na ramieniu)?
    A może macie gotowy artykuł w stylu „Malowanie natryskowe drewna – sprzęt i narzędzia” (no może jeszcze coś o samym lokum)?
    Taki mini-przewodnik „jak zacząć zakupy”, co „trzeba mieć”, co „warto mieć”

    • 09/07/2018 at 19:49

      Witamy. My pracujemy na kompresorze 400l, ale niebawem wymieniamy go na nowszy – 100litrowy. Pistolet- najważniejsze narzędzie na lakiernii. Marketówki odpadają. Polecamy Dawalt i dużo cierpliwości 🙂 Każdy sprzęt trzeba wyczuć a trwa to niejednokrotnie wiele miesięcy. W razie pytań zapraszamy na maila.

  8. 08/12/2017 at 23:09

    Dziekuje za artykul, przyda sie 🙂

    Planuje pomalowac kilka frontow sosnowych, surowych, azurowych na bialy kolor, najchetniej off-white ale to bez znaczenia…

    Problem polega na tym, ze fronty sa azurowe (takie popularne gotowce z marketu) – odpada szlifowanie podkladu bo bym tego
    nigdy nie skonczyl 🙂 Nie ma szans po prostu. Fronty sa surowe, drewno czyste. Chcialbym natrysnac podklad i bez szlifowania
    docelowa farbe. Doswiadczenie w lakierowaniu drewna pistoletem mam, potrafie polozyc ladna powierzchnie…

    Czy mozecie podpowiedziec jakiej kombinacji podkladu i farby / lakieru uzyc, zeby powloka byla trwala i najlepiej NIE BLYSZCZACA?
    Polmat chetnie 🙂

    Z gory dzieki.

    • 18/12/2017 at 14:58

      Z naszego doświadczenie wynika,że nie uzyska się gładkiej powierzchni, jeśli po podkładzie jej nie zmatowimy. Drewno jakby nie było dobrze przygotowane, to zawsze zareaguje na farbę, lub podkład. Jeśli są to duże powierzchnie to proponujemy musnąć je choćby gąbką ścierną 🙂 Nie tylko spowoduje to ujednolicenie powierzchni – a przede wszystkim – zwiększy przyczepność lakieru do powierzchni malowanej.
      Co do lakierów, to w zależności od oczekiwań użyć można: matowego akrylu (wtedy matowienie po 1 warstwie), poliuretanu (matowienie po podkładzie).
      Farby akrylowe są bardziej eko i tańsze, za to poliuretany są bardziej wytrzymałe i dobrze nałożone wyglądają elegancko i profesjonalnie (występują we wszystkich połyskliwościach)
      Pozdrawiamy!
      Klinika Drewna

      • Jakub
        18/12/2017 at 15:09

        Dziekuje bardzo za odpowiedz.

        Niestety malowal bede drzwiczki azurowe takie: https://tinyurl.com/yd2jx3mc
        jak widasz przeszlifowanie dokladne tych listewek to sporo roboty, stad pomysl zeby
        ta operacje pominac 😉

        Przypadkiem zupelnie zostalem w sklepie „ubrany” w lakier akrylowy z podkladem
        (firmy FLuger). W zasadzie myslelem ze kupuje lakier poliuretanowy, zaplatalem sie
        w rozmowie ze ssprzedawca i przynioslem do domu akryl 🙂 Ale chociaz w odpowiednim
        kolorze…

        Kupilem jedne, mniejsze drzwiczki i zrobie probe – jedna strone pomaluje pedzlem,
        zabezpiecze i po odwroceniu druga p[omaluje pistoletem. Ciekaw jestem porownania…

  9. Beata
    30/08/2017 at 04:13

    Czy lakiery, o których jest mowa występują w kolorze? Oznacza to, że nie ma potrzeby wcześniej malowania natryskowo farbą? Wystarczy sam podkład?? Tez w kolorze? Bardzo podoba mi się wykończenie drzwi- jest taki idealnie hladki, jak meble w sklepie. Jest to możliwe do zrobienia tymże lakierem i pistoletem?

    • 29/09/2017 at 12:58

      Tak, lakiery poliuretanowe występują również w kolorze 🙂 w całej palecie RAL

  10. Adi
    29/08/2017 at 09:59

    Hej,
    dzięki za świetny artykuł 🙂

  11. Adrian
    28/08/2017 at 10:17

    Hej, dzięki za ciekawy artykuł, jednak czy nie lepiej zdać się na specjalistów? Czy koszty całego sprzętu nie są zbyt wysokie. Ja chciałbym podjąć się malowania i szpachlowania natryskowego, zastanawiam się czy jest jakaś firma z pomorza, która robi to dobrze, ktoś coś słyszał o tej: http://szpachlarze.pl/

  12. Przemek
    16/04/2017 at 19:22

    Dziękuję pięknie za artykuł! Gdzie znaleźć taką szpachlę natryskową o której Państwo piszecie? Znalazłem takie rzeczy do zastosowań samochodowych ale nic do drewna. Czy jest to szpachla akrylowa, poliestrowa, czy jeszcze cos innego?

    Pozdrawiam
    Przemek

    • 21/04/2017 at 05:32

      Używamy szpachlówki poliestrowej i sprawdza się 🙂 samochodówka

  13. Monika
    17/07/2016 at 08:26

    Witam serdecznie, piszecie panstwo iż malowanie farbą kredową nie jest praktykowane natryskowo ze względu na preferowaną strukturę po pędzlu, natomiast czy jest to technicznie możliwe?
    Zależy mi na matowym wykończeniu mebla, zastanawiam się nad dwoma opcjami – farba kredowa natryskowo + wosk, lub farba akrylowa do drewna + talk techniczny – malowanie natryskowe i na to wosk.
    Jest to mebel o dosc skomplikowanej budowie, zalezy mi na idealnie gładkiej, matowej powierzchnii.
    z góry dziękuję za pomoc w tym temacie.
    Monika

    • 21/07/2016 at 18:22

      Idealnie gładką powierzchnię uzyska Pani po nałożeniu szpachli i podkładu – natryskowo i wykończy lakierem na wybrany kolor (poliuretan) 🙂
      Oczywiście i akryl i farbę kredową można nałożyć pistoletem, ale trzeba uważać na zacieki. Z tego względu, ze farby te schną dłużej, musimy zachować odstęp między warstwami 🙂 Takimi farbami niestety nie uda się uzyskać idealnie gładkiej powierzchni.

      • Lidia
        05/05/2020 at 08:32

        Wtam!
        a co sądzicie o tym produkcie- V33 Olej do blatów kuchennych bezbarwny
        czy mozna potraktowac tym krzesła

        • 03/06/2020 at 19:37

          v33 mają dobre produkty, możemy je śmiało polecić z tych z półek marketowych . Takim olejem można spokojnie również potraktować krzesła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *