olej czy wosk ? – jaki środek wybrać do impregnacji drewna ?

  Przy okazji prac nad dwiema parami cudownych, wiekowych drzwi zadaliśmy sobie pytanie: „czym pokryć drewno, żeby zachować jego charakter ?” Pytanie należące raczej do tych banalnych ( dla ludzi z branży), ale jak unaocznić klientowi różnicę między woskowaniem a olejowaniem ? Który z produktów najlepiej wybrać?
My już wiemy!

Bez nazwyyaa

   Przez ostatni miesiąc nasze życie zdominowane było przez drzwi i fotele. O tych pierwszych już pisaliśmy, a o tych drugich właśnie mamy zamiar 

Dostarczone do nas drzwi były już wcześniej u stolarza, który dość okrutnie potraktował je „sodowaniem”, co spowodowało niestety nieodwracalne zmiany w kondycji drewna. Dlatego stanowczo jesteśmy przeciwko „kąpaniu drewna” ! Proponujemy w zamian opalarkę / płyny do ściągania starych powłok lakierniczych i garść cierpliwości, a efekt sam się obroni !

Bez nazwy

  Po doprowadzeniu drewna do oczekiwanego stanu – klejenie, uzupełnienie ubytków, szlifowanie, szlifowanie, czyszczenie i szlifowanie – nadszedł czas na impregnację. Postanowiliśmy stworzyć więc swój własny  próbnik porównawczy, którym chcemy się z Wami podzielić   W tym celu wykorzystaliśmy ogólnodostępne woski ( naturalny, trzy barwiące) i olej lniany  :

IMG_2767

  Na drewno położyliśmy po jednej warstwie impregnatu. Skutkiem tego pierwsze cztery pozycje nie różnią się znacznie od siebie. Zdecydowanie najmocniej barwiącym z wosków jest środek z firmy Liberon. Olej – pozycja oznaczona pędzlem – wydobył najbardziej  intensywność naturalnego koloru drewna.

Woski dostępne w sklepach (na bazie wosku pszczelego, terpentyny) idealnie nadają się do naturalnego barwienia mebli, są antystatyczne i możliwe do ściągnięcia z powierzchni odpowiednim rozpuszczalnikiem. Są niezastąpione w postarzaniu drewna i decoupage’u. Wosk aplikujemy nanosząc odpowiednio na siebie jego warstwy i wykańczamy –  polerując. Zdecydowanie minusem wosków jest ich niepraktyczność – nie są odporne na wodę i wysoką temperaturę – gorący kubek na blacie pokrytym woskiem może zostawić niechciany ślad.

Oleje natomiast wnikają wgłąb drewna, impregnują je i są hydrofobowe (wodoodporne). Wydobywają naturalny kolor drewna i ułatwiają jego pielęgnację i dalszą konserwację. W przeciwieństwie do wosków –  są szybkie w aplikacji i nie śmierdzą !

W naszym rankingu wygrywają oleje i to właśnie ich najczęściej używamy.

A to efekt olejowania tych cudownych drzwi ! :

drzwi kostaryka

 drzwi kostaryka 2

  42 comments for “olej czy wosk ? – jaki środek wybrać do impregnacji drewna ?

  1. Michał
    13/02/2020 at 20:52

    Dzień dobry,

    Chciałbym zapytać jaki preparat został nałożony na drzwi z przeszkleniami? Szukam dokładnie takiego do renowacji starego fotela.

    Pozdrawiam,

    • 14/02/2020 at 06:20

      Witamy. Pracujemy na olejach Osmo, polecamy wosk twardy olejny ,lub top olej do blatów.

      • Michał
        24/03/2020 at 23:27

        Dziękuję za odpowiedź, niestety muszę stwierdzić że oprócz nazwy producenta w niczym mi nie pomogła. Czy pamiętają Państwa czy był to wosk twardy czy olej do blatów? Może mogą Państwo podzielić się ze mną konkretnym numerem produktu. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

        Pozdrawiam

        • 25/03/2020 at 05:49

          Napisaliśmy olej lub wosk twardy,gdyż nie pamiętamy niestety , to było kilka ładnych lat temu . Ale sklanialibyśmy się do wosku,gdyż on mocniej wyciąga słoje drewna.

  2. podróżnik
    27/10/2019 at 13:31

    Dzień dobry,
    Chodzę dużo po górach i często podczas wędrówek zgarniam po drodze jakąś gałąź, która służy mi pomoc przy trudniejszych podejściach.
    Z jednej wyprawy przywiozłem taką gałąź z myślą żeby kiedyś ją odpowiednio oczyścić, wygładzić, może mniej lub bardziej nieudolnie wyrzeźbić coś na górnym końcu i zakonserwować aby dobrze służyła przy kolejnych wyprawach. Po przeczytaniu Państwa artykułu (który jest, swoją drogą, bardzo ciekawy) wydaje mi się że olej będzie dobrą opcją z tego względu że wnika wgłąb drewna i dobrze impregnuje. Inną kwestią jest to że to w końcu gałąź do chodzenia – będzie cały czas w kontakcie z dłonią. Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie – czy trzeba korzystać z bardziej naturalnych środków bądź olejów. Pytanie też jaki olej najlepiej nadawałby się do takiego zadania. Macie może Państwo jakieś pomysły co mogłoby sprawdzić się najlepiej?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂
    Pozdrawiam

    • 30/10/2019 at 05:59

      Witamy serdecznie. Można użyć oleju lnianego, najlepiej wcierać go kilkukrotnie, porządnie, przez kilka dni, żeby w drewno wsiąkła odpowiednia ilość . Ten zabieg można powtórzyć co jakiś czas . Olej lniany jest genialny w impregnacji, choć równie dobre są oleje Osmo 🙂
      Pozdrawiamy

  3. 02/08/2019 at 22:24

    Dobry wieczór może ja też usłyszę poradę 😀
    Mam swieżutkie sosnowe schody nie chcę ich lakierować chciałbym żeby zostały takie bardziej naturalne, czy woski lub oleje sprawdza się w tej sytuacji?
    Pozdrawiam

  4. Maja
    05/07/2019 at 07:04

    Witam serdecznie! ŚWIETNY artykuł. Czy polecacie do drzwi wewnetrznych sosnowych oleje barwione? Mysle o olejach znanej marki Ti.k..la. Mam sosnowe drzwi i marzy mi sie zieleń.

    • 30/10/2019 at 06:03

      Witamy! Nie używalismy tych olejów, najważniejsze żeby były jak najbardziej naturalne skoro są wewnątrz domu .

  5. Anita
    20/11/2018 at 10:54

    Dzień dobry,
    Czy olej lniany może być stosowany na regał-biblioteczkę, wykonaną z olchy bezpośrednio czy powinno się przedtem dać impregnat?
    Jeżeli tak to jaki jest najlepszy i najbardziej naturalny? Stolarz co prawda w ogóle poleca wosk, bo ładnie wygładza, ale niestety śmierdzi…
    Sama nie wiem na co się zdecydować..
    Czy mogę prosić o podanie firmy jaka będzie najlepsza na olejowanie blatu kuchennego?

  6. Grażyna
    28/10/2018 at 13:34

    Jestem w trakcie odnawiania starych drzwi sosnowych w kamienicy. Oczysciłam z farby i oszlifowałam już ościeżnice. Zastanawiam się czy mogę je w takim stanie zostawić do wiosny? Dodam, że temp. w pomieszczeniach będzie ok. 8-10 stopni.

    • 08/11/2018 at 19:24

      Jeśli nie będą narażone na warunki atmosferyczne i sporą wilgotność to raczej nie będzie problemu z zestawieniem ich na jakiś czas w suchym pomieszczeniu 🙂

  7. Marek
    16/08/2018 at 06:07

    Witam serdecznie,
    jestem w trakcie kończenia budowy tarasu (teren leśny) i zastanawiam się nad sposobem impregnacji podłogi. Chciałbym, aby była zabezpieczona przed wilgocią i zabrudzeniami a zarazem chcę, aby zachowała naturalny kolor. Jaki rodzaj preparatu powinienem wybrać – olej, wosk czy lakier jachtowy? Który z nich jest najbardziej trwały?

    • 20/08/2018 at 08:15

      Polecamy olej tarasowy Osmo. To chyba najlepszy środek do impregnacji:-)

  8. Dorota
    16/03/2018 at 11:48

    Proszę o podpowiedź. Mam nową półkę dębową z korą na jednej krawędzi. Nie wiem czym zabezpieczyć półkę aby ładnie wyglądała i kora nie odpadła za jakiś czas. Ponadto nie wiem czy w tej korze nie ma jakiegoś robactwa?

    • 19/04/2018 at 04:28

      Witamy! Najlepiej odrobaczyć profilaktycznie drewno środkiem owadobójczym dostępnym w marketach , nastepnie całość polakierować lakierem o wybranej połyskliwości : mat/półmat/połysk . Lakier tworzy powłokę ,która zwiąże drewno, korę i zapobiegnie jej odpadaniu.
      Pozdrawiamy!

  9. Ewa Rybinska
    30/01/2018 at 14:25

    Witam,a cco nalezy nalozyc po pomalowaniu np: emalia do drewna? Dziekuje za podpowiedz

  10. Ryszard
    28/12/2017 at 00:37

    A czym najlepiej skleić oparcia drewniane krzeseł , które zupełnie się porozklejały już po pięciu latach użytkowania .

  11. izabela
    18/07/2017 at 14:12

    dzień dobry, czy mogę skontaktowac się z Panią mailowo? odnawiam samodzielnie drzwi (3 pary, kamienica, 80 lat) i jestem na etapie, gdzie już je jako tako wyszlifowałam, ale z braku czasu i sił (robię to sama samiuteńka) chce po prostu zabielić drewno, aby nie bylo widać resztek bialej farby w zakamarkach… po prosu chce to już zakończyć po 3 mcach siedzenia po nocach 🙂
    wysłałabym z chęcią zdjęcia, bo trudno opisać, w jakiej kondycji są teraz drzwi i futryny.

  12. Jurek
    11/07/2017 at 15:52

    Witam serdecznie.
    Jestem w posiadaniu kilku rozkładanych, przyzwoitych krzeseł tarasowych (teak lub mahoń, tak mi się wydaje), w dobrym stanie, ale bardzo sponiewieranych przez warunki zewnętrzne . Zanim trafiłem na Państwa stronę, pierwsze z nich odnowiłem olejem. Drugie postanowiłem odnowić przy użyciu lakieru jachtowego. Mam jednak kłopot. Pomimo starannego przygotowania podłoża każdego elementu
    ( gładkość i odpylenie ) nawet na końcowej warstwie lakieru, podczas malowania pojawiają się pęcherzyki powietrza. Używam pędzla z włosia, przeznaczonego do malowania lakierem, sam lakier nie jest „brutalnie” mieszany. Będę wdzięczny za poradę. Pozdrawiam

    • PiKo
      03/01/2018 at 06:57

      Są to tzw. „rybie oczka” powstające w miejscach zanieczyszczonych, zatłuszczonych. do lakieru należy domieszać specjalny dodatek antysilikonowy np. Novol Professional Plus 760. Doskonale sprawdza się przy renowacji mebli, nawet kuchennych.

  13. 14/04/2017 at 08:38

    A co poradzicie na nowe kupione, drewniane meble ogrodowe? Bardzo mi się podobają i nie chcę by szybko się zniszczyły.

    • 21/04/2017 at 05:29

      Lakier jachtowy 🙂 niestety oleje nie sprawdzają się na zewnątrz . Przetestowaliśmy 🙂

  14. Janusz
    14/02/2017 at 23:00

    Witam proszę o.podpowiedz czym zmienic lekko barwę swierka o jeden odcien dosłowne aby nie był biały ale i nie żółty!

  15. gosia
    06/05/2016 at 11:27

    A czy moga panstwo podpowiedziec czy jest sposob na rozjasnienie podłogi deska debowa olejowana ( i nie pamietam jak to sie fachowo nazywa – taka drapana) dziekuje pozdrawiam

    • 08/05/2016 at 07:03

      Są dostępne rozjaśniacze do drewna i pasty wybielające (Starwax). Pierwszy produkt wybarwia dechy do ich oryginalnego koloru a pasta zabiela 🙂

  16. Piotrek
    11/03/2016 at 22:25

    Polecam wosk twardy olejny „OSMO 3041 natural”. Zachowuje naturalny kolor drewna.

  17. 23/02/2016 at 07:19

    Wosk śmierdzi? Ja tak kocham jego zapach😉 Też mam drzwi do renowacji i stawiam na olej i wosk bezbarwny. Tylko szukam alternatywy dla oleju lnianego, bo on bardzo wyciąga żółty kolor.

    • 26/02/2016 at 11:56

      Wszystkie oleje naturalne wyciągają ferię barw z drewna,a przy tym wiekowym to zaleta 🙂 Oleje dostępne w sklepach są po obróbce chemicznej i mniej zażółcają 🙂
      Pozdrawiamy!

      • Judyta
        26/02/2016 at 12:16

        Dzięki! Chciałam uniknąć gotowej mieszanki ze sklepu, słyszałam, że olej tungowy nieco mniej wyciąga żółta nutę, próbowaliście? Jasne, że jest to zaleta, tylko, że moje drzwi są drzwiami wewnętrznymi i bardzo zdominują wnętrze.

        • 26/02/2016 at 12:50

          Tungowy jest bardziej wodoodporny niż lniany i nie ciemnieje z czasem, ale też delikatnie zażółca:)

          • Judyta
            26/02/2016 at 12:53

            Dzięki serdeczne za podpowiedzi 🙂

          • 26/02/2016 at 14:18

            Pozdrawiamy!

  18. Wiola
    22/02/2016 at 21:24

    Piękne. Można wiedzieć jakiego oleju najchętniej używacie? A jaki najlepiej nadaje się do olejowania blatów?

    • 26/02/2016 at 11:58

      Z naturalnych – lniany 🙂 do blatów polecamy olej twardy, który tworzy powłokę odporną na zarysowania i ciecze:)

      • Krzysztof
        24/03/2019 at 19:03

        Olej twardy czyli jaki ???
        czy każdy olej z opisem twardy do batów???

        • 19/07/2019 at 04:11

          Np.Osmo,Sopur . Tworzy on powłokę twardą,niczym lakier.

          • krzysztof
            19/07/2019 at 10:54

            Witam gdzie można kupić ten produkt

          • 19/07/2019 at 08:59

            Internet 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *